ZAŽIJ DEN POSLEPU – Akreditovaný vzdělávací program
Zájemcům z řad organizací nyní nabízíme akreditovaný vzdělávací program Zažij den poslepu (akreditace č. A2024/1236-SP/PC)
V rámci kurzu se účastníci seznámí se základy práce s lidmi s těžkými očními vadami až po nevidomost včetně základních kompenzačních pomůcek pro tyto osoby. Sami na sobě si s klapkami na očích prakticky vyzkouší pomůcky pro sebeobsluhu, dále pomůcky pro zvětšování a podbarvování písma, Braillovo písmo atd. V rámci praktické části kurzu si dále účastníci osvojí i základní prvky prostorové orientace, průvodcovství a prodiskutují možné úpravy prostředí pro slabozraké a nevidomé občany, např. klienty pobytových sociálních služeb. V závěru kurzu budou účastníci seznámeni s možnostmi sociální podpory pro osoby s těžkými vadami zraku, možnostmi nároků na získání kompenzačních pomůcek a s příklady vhodných aktivizačních technik včetně multismyslové stimulace. Na vlastním příběhu hosta – nevidomého člověka, příp. i s vodícím psem budou frekventanti kurzu moci více pochopit pocity a potřeby lidí s těžkým očním handicapem a uvědomit si, jaký druh a způsob pomoci těmto lidem nabídnout.
Tématická oblast: komunikační dovednosti, týmová, mezioborová a multikulturní spolupráce, zvládání stresu a syndrom vyhoření
Hodinový rozsah: 8
Forma programu: Prezenční
Pro koho je kurz určen: sociální pracovníci včetně pracovníků v manažerské a řídící funkci, pracovníci úřadů (municipality)
Cílová skupina (klienti) účastníků kurzu: osoby s převažujícím smyslovým postižením, osoby s kombinovaným postižením, senioři v pobytových a ambulantních zařízeních, zaměstnanci sociálních služeb a pod.
Cíl kurzu: Účastník kurzu se po jeho absolvování základně orientuje, v principech chování ke slabozrakému či nevidomému, resp. ví jak ho oslovit a nabídnout podporu či pomoc a jak tuto poskytnout na základní úrovni. Dále účastník získá přehled o nejběžnějších pomůckách, které lidem se zrakovým handicapem mohou pomoct v běžném životě, a to jak v oblasti sebeobsluhy, tak při běžných denních činnostech – od čtení, komunikace s okolím, dívání se na televizi až po aktivizační hry. Účastník se v rámci kurzu naučí se základními pomůckami také pracovat a získá přehled, které pomůcky jsou pro koho vhodné, jak a kde se dají zajistit a v jakých cenových relacích. K neméně důležitým dovednostem získaným během kurzu patří osvojení si základních pocitů nevidomých, kteří jsou odkázáni na pomoc jiné osoby např. v neznámých situacích a v neznámém prostředí.
Doplňující informace: Téměř v každé sociální službě (pobytové, ambulantní i terénní) se objevují osoby s těžkými vadami zraku a poskytovatelé potřebují mít dostatek praktických znalostí a dovedností o tomto handicapu, aby mohly zajistit kvalitní službu, přestože primárně přijímají např. seniory nebo osoby skombinovaným postižením a zrakový handicap je pouze přidruženým nebo se v průběhu poskytování služby teprve objeví.
Osvědčení: Absolventi kurzu obdrží osvědčení o absolvování 8 vyučovacích hodin dle § 117a zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, ve Nabídka vzdělávacích kurzů s akreditací MPSV znění pozdějších předpisů
Cena kurzu: 8 vyučovacích hodin, při zajištění počtu nejméně 8 účastníků na jednu akci. Cena se odvíjí od počtu účastníků a místa konání (bližší informace viz. níže). Kurzy je možno doplnit i zaměstnanci z jiných zařízení. Plnění je osvobozeno dle §57 odst. 1 písm. d) zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty a dle doporučeného postupu č. 7/2013 MPSV ze dne 14. 11. 2013.
Místo realizace kurzu: Bochenkova 2817/24, 746 01 Opava případně Nádražní 1110/44, 702 00 Moravská Ostrava nebo v sídle vaší organizace
Kontaktní informace: Ing. Marie Chlebusová; marie.chlebusova@kafira.cz; +420 777574042